Informace

Schůzky

Oddílové schůzky – oddílovky se konají v pátek v 17:30, jednou za týden nebo za dva týdny. Na nich se schází celý oddíl a jsou vedeny Vedoucími. Vedoucí jsou plnoletí borci, kteří mají dostatek zodpovědnosti, aby vše proběhlo bezpečně. Zároveň garantují vzdělávací a výchovný program schůzek. Občas máme i Modré oddílovky, tedy oddíovka kdy se sejdeme v krojích, nebo tričkách a program bude zaměřen více než jindy na skautské ideály, proč si vlastně říkáme Skauti, proč máme na prsou skautskou lilii…

Družinové schůzky – družinovky se konají každý týden v pondělí a uterý. Vždy od 17:00 do 18:30 pod vedením několika  kormidelníků. Kormidelníci jsou zkušení členové oddílu ve věku 15 – 18 let, kteří jsou nadšení do skautingu a chtějí pomáhat s vedením oddílu.

Povinnou výbavou na družinovky i oddílovky jsou zápisník, psací potřeby a uzlovačka (2 m dlouhý a cca 0,8 cm tlustý provázek třeba z toursportu). Na něm se skauti učí vázat různé druhy uzlů. V jarních, letních a podzimních měsících je třeba nosit ještě převlečení na vodu.

Na schůzky je třeba chodit včas, aby bylo možné nejpozději v 17:05 zahájit v plném počtu. V průběhu schůzek není vhodné pojídat jakékoli poživatiny, nebo popíjet nápoje. Ale naopak v případě cukrovky, nebo dalších podobných případech vedoucí dohlédnou, aby se vaše dítě najedlo a napilo podle vašich pokynů. Jak praví skautský zákon – vlčata a skauti poslouchají své rodiče, nadřízené a vůdce. S tím je třeba do oddílu chodit. Respekt k vedoucím a slušné chování členů vyžadujeme a v případě nepochopení tohoto principu, můžeme členy poslat za dveře, případně ho vybídnout, aby zvážil, zda jsme pro něho ta správná parta.

Schůzky se zakončují společným úklidem a pokřikem.

Historie oddílu

5. oddíl Vodních Skautů Třebíč je jedním z oddílů, které se sdružují pod Přístavem Vodních Skautů Třebíč, jehož oficiální název je Žlutá ponorka Třebíč a jehož web naleznete na adrese http://www.zlutaponorka.com .

Vznikl 21.10. 1988, kdy se od 1. oddílu oddělilo několik lidí a založilo si vlastní oddíl. Nejprve fungoval pod 31. PS Elitex Třebíč a po obnovení Junáka přešel pod Přístav Vodních skautů Třebíč.I přes experimenty s něžnou polovinou lidstva v dávné minulosti zůstal oddíl čistě chlapecký. Věkové rozpětí je od 7 let do 18 let.

Co děláme

Jezdíme společně na tábory, výpravy a různé dobrodružné akce. Podívali jsme se do jeskyní Moravského krasu, které nejsou přístupné veřejnosti, jezdíme řeky (Doubrava, Jihlava, Sázava,…), chodíme po horách (Krušné hory, Broumovské stěny). Každý rok jezdíme do Prahy na závod „Tři jezy“, což je celorepublikový závod vodních skautů – jezdí se po Vltavě přímo v centru Prahy. Pořádáme spoustu akcí pro veřejnost např. „Za úsměv a obrázek kytičku jmelí“, Jezování, Hrkání.

Přijď mezi nás

Pokud chceš k nám přidat, stačí kontaktovat jednoho z vůdců oddílu a přínést vytisknutou přihlášku, která se dá vyplnit elektronicky. Nebo se prostě přijít podívat na nějakou naši schůzku (stačí kouknout do záložky PROGRAM a vybrat si datum, které se vám hodí).

Kde nás najdete

Klubovna 5. oddílu vodních skautů je modrý dům (GPS: 49°12’56.766″N, 15°52’31.696″E ) na Svojsíkově nábřeží 1003 v Třebíči.