Slovo k válce na Ukrajině

Netřeba nějak shrnovat, co se v posledních dvou týdnech děje. Všichni to moc dobře víme a každého z nás se to dotklo anebo dotkne. Jako vedoucí oddílu stojíme samozřejmě za Ukrajinou a ve svých osobních životech směřujeme část energie, času a peněz do pomoci Ukrajině. Jako přístav vodních skautů Žlutá ponorka zajišťujeme ve spolupráci se střediskem pozemních skautů Srdíčko několik ubytoven pro ukrajinské uprchlíky. Zároveň však cítíme zodpovědnost k přípravě programu, tábora, Závodu vlčat a světlušek, a dalších akcí, takže se nebojte, že by naše činnost měla být nějak omezena. Právě naopak.

Dění na Ukrajině nás dospělé, ale už i dospívající kluky, nutí k přemýšlení nad sebou samými. Jako skauti jsme tu právě proto, abychom v tomto přemýšlení pomohli a nasměrovali vaše děti tím správným směrem. Hodnoty jako svoboda, pravda, láska, odvaha, oddanost, rodina a vlast jsou hodnotami, které se snažíme šířit a předávat.

I ty nejstatečnější z nás čas od času zachvátí pocity bezmoci a beznaděje. Nejlepším lékem je nějaká forma pomoci a pomoci může každý. Nepochybujeme, že nějakou formou již pomáháte anebo alespoň šetříte síly a hledáte cestu, jak pomoci. Šetřit síly je rozumné, protože to stejně jako pandemie bude určitě běh na dlouhou trať.

Zde jsou možnosti, jak je možné pomoci a současně se i pobavit společně s přístavem vodních skautů:

A. (aktuální) materiální pomoc pro ubytovnu – Akutně sháníme pračku a sušáky na prádlo. Za pár dní založíme sdílenou tabulku, kam budeme dávat co přesně pro příchozí potřebujeme. Pravděpodobně to bude nejrůznější běžné vybavení domácnosti (povlečení, peřiny, ručníky, oblečení, boty, hračky…)

B. (aktuální) – zapojení ukrajinských dětí (v našem případě kluků) do skautského programu – Je možné, že do oddílové činnosti zapojíme ukrajinské kluky vhodného věku, kteří v Třebíči na nějaký čas najdou druhý domov. Máme už i předdomluvenou kamarádku Ukrajinku žijící v Třebíči, která by na schůzkách dělala překladatelku. Dejte vědět, kdybyste v tom spatřovali zásadní problém. My nevidíme důvod, proč bychom si nemohli udělat bratry i na Ukrajině.

C. (do budoucna) – vaření a pečení pro naše ukrajinské hosty – Rádi vaříte nebo pečete? Máte chuť ukázat něco ze svého kulinářského umění? Nebojíte se připravit jídla pro 15 osob? V tom případě určitě bude příležitost. Dáme vědět až naznáme, že je vhodná chvíle.

O dalších formách pomoci vás budeme informovat postupně.

Ať už se dění následujících týdnů a měsíců bude vyvíjet jakkoliv, věříme že „Pravda a Láska zvítězí nad lží a nenávistí.“ Jako skauti jsme a budeme připraveni.

Skautská doporučení pro další měsíce

  • Mít doma zásobu trvanlivých potravin, hygienických potřeb a pitné vody (3 l na osobu a den) na 7 – 14 dní.
  • Udržovat vyšší množství peněz v hotovosti, tak aby jste vydrželi měsíc bez bankomatu.
  • Ohledně pohonných hmot je to složité, ale obecně převládá názor, že vytváření zásob není nutné.
  • Zvážit pořízení plynového vařiče, filtru na vodu, případně kamínek na tuhá paliva a dalších zařízení, které vám zajistí životní standard.
  • Čerpat informace pouze z relevantních zdrojů, nešířit pochybné zprávy.
  • Chodit demonstrovat, vyjadřovat podporu, pomáhat a celkově pozitivně myslet.

Rozhodně si nemyslíme, že se blíží apokalypsa, téměř určitě ne. Ale je určitá šance nějakých výpadků elektřiny, internetu, dodávek plynu, přechodné velmi vysoké inflace, výpadek různých služeb.

Nepřátelské Rusko je poměrně silným hráčem na poli hybridní války (na druhou stranu vidíme, že zas taková hitparáda to není) a v případě dalších eskalací konfliktu se lze obávat pokusů o celkovou destabilizaci civilního obyvatelstva západních států. Kdo se třeba jen mírně připraví, nebude překvapen a vše bez větších problémů zvládne.

Sláva Ukrajině!

Napsat komentář