Hon na Široka

V pátek 5. listopadu se ve třebíčských Stínadlech opět sešla vontská rada. Za přihlížení množství mladých vontů rokovala o blížících se volbách Velkého Vonta. Stínadla zalila tma a ponurá atmosféra. Přes zeď se přehoupl stín, byl temný jako samo peklo a neuvěřitelně rychlý. To se k rokujícím vontům hnal Široko a plášť mu vlál.

Široko přeskočil kruh přihlížejících mladých vontů, vtrhnul rovnou mezi votskou radu, zmocnil se nejdůležitějšího talismanu celých Stínadel, ježka v kleci, a vyrazil s ním do noci. Vontové oněměli hrůzou. Talisman nesmí být ztracen! Je tou nejposvátnější relikvií pro každého vonta. Je srdcem Stínadel! „Za ním!“, zařval dosluhující Velký Vont. „Vezměte mu ježka všemi prostředky!“

Hon začal. Širokovi se dařilo unikat celou 3/4 hodinu neb uličky Stínadel jsou spletité a Široko je neuvěřitelně rychlý. Nakonec se však statečným členům Přístavu Žlutá ponorka povedlo obklíčiti Široka, povalit ho na zem a ježka se zmocnit. S ním pak vítězně předstoupili před Velkého Vonta a vysloužili si tak právo zkusit vyjmout ježka z klece. To se podařilo a talisman odhalil své tajemství. Ježek je tak opět v bezpečí … na rok.